Trochę się w ostatnich latach zakręciliśmy na punkcie wszelakich super foodsów, a prawda jest taka, że prawdziwa moc jest na wyciągnięcie ręki.
Komu przepis na ten cudowny zakwas?
Proszę:
SKŁADNIKI:
- 500 g buraków
- 2 szklanki wody (500 ml) przegotowanej o temperaturze pokojowej
- 1,2 łyżki soli himalajskiej różowej lub morskiej
- 3-4 ząbki czosnku
- 2 liście laurowe
- 3 kulki ziela angielskiego
- 5 ziaren pieprzu
- kawałek korzenia chrzanu
- 1,2 łyżeczki nasion kopru
- pół łyżeczki nasion kminku
WYKONANIE:
przygotowanie warzyw
Buraki obierz cienko ze skórki (jeśli masz warzywa z pewnego źródła możesz je tylko porządnie wyszorować), pokrój je w grubą kostkę, czosnek obierz i rozgnieć nożem.
przygotowanie solanki.
Wlej wodę (500 ml) do garnka i wsyp do niej pół łyżki soli, zamieszaj dokładnie aby sól się rozpuściła (możesz lekko podgrzać wodę).
Nastawianie zakwasu buraczanego:
Na dno wyparzonego słoika wsyp przyprawy, potem umieść buraki w słoiku. Zalej je przygotowaną solanką (jeśli ją podgrzewałaś poczekaj aż ostygnie)-płyn powinien dokładnie przykrywać buraki, jeśli niektóre wystają ponad powierzchnię dolej więcej wody.
Połóż zakrętkę na słoiku, ale nie zakręcaj jej – umożliwi to ujście wydzielającym się w procesie fermentacji gazom.
Tak przygotowany słoik postaw w ciepłym miejscu, najlepiej z dala od okna – ja zwykle kładę go na kuchennym blacie.
przebieg fermentacji i pielęgnacja zakwasu
Czas: 5-7 dni.
Zajrzyj codziennie do swojego zakwasu.
Przez pierwsze 3 dni na jego powierzchni może się tworzyć warstwa białej piany – zbierz ją wyparzoną łyżką, jeśli chcesz to przy okazji ściągania piany możesz przemieszać buraki.
Pamiętaj, że żaden z buraków nie powinien wystawać ponad powierzchnię wody – jeśli jest gorąco i płyn odparuje to uzupełnij braki.
Po upływie około 5 dni możesz spróbować zakwasu – jeśli jego smak jeszcze Ci nie odpowiada pozostaw go w słoiku na kolejne 1-2 dni (powinien być kwaskowaty, z wyczuwalną nutą buraka i przypraw).
Przechowywanie:
Jeżeli uznasz, że zakwas jest gotowy, przecedź go przez sito i za pomocą lejka przelej do czystej, wyparzonej butelki. Zakręć ją i umieść w lodówce.
Przechowuj do kilku tygodni.
Nie wyrzucaj ukiszonych buraków – można je wykorzystać na kilka sposobów, które podam w kolejnych postach 🙂
***********
JEŻELI natomiast należysz do osób, które wiecznie zmagają się z nadwyżką kilogramów, a chciałabyś jeść smacznie, do syta i nie liczyć kalorii, chętnie pokażę Ci mój sposób.
Powiem Ci, jak możesz jeść DO SYTA, aby nigdy więcej nie martwić się tym, że nie jesteś już atrakcyjna, zapraszam Cię do kontaktu, który pozwoli mi się dopasować do Twoich potrzeb.
0 komentarze